Wkrętarka dewalt

Jaką wkrętarkę kupić, jak nie wydać majątku i jak dobrać ją do swoich potrzeb.

Wybór wkrętarki może wydawać się prostą sprawą, bo na rynku jest ich cała masa, od tanich, hipermarketowych, bo drogie i profesjonalne. Przekrój cenowy też jest imponujący, bo tanie wkrętarki można już zakupić od 50 zł a te najdroższe i za ponad 2 tys zł (w zestawie z bateriami, walizeczką itd). W czym więc problem ? Chyba każdy, mając tak szeroki wybór, będzie potrafił wybrać coś dla siebie ? No właśnie niekoniecznie, bo na takim rynku łatwo jest wybrać coś niedostosowanego do swoich potrzeb lub przestrzelić się i wydać niepotrzebnie pieniądze.

Pojemność akumulatora i jego napięcie

Zacznijmy od napięcia akumulatora dołączanego do wkrętarki. Ma ono wpływ na moc, siłę wkręcania, wiercenia. Tanie modele, przeznaczone tylko do wkręcania drobnych wkrętów i śrubek mają przykładowo napięcie w okolicach 3V. Droższe modele mają nawet aż 16, 18 V, dzięki czemu można nimi wkręcać naprawdę długie wkręty głęboko nawet w twarde drewno.

Pojemność akumulatora decyduje o tym jak długo możemy pracować danym urządzeniem. Tu warto wziąć pod uwagę, że czas pracy zależy od obciążenia wkrętarki. Jeśli będziemy wkręcać długie wkręty, w twarde drewno, to bateria rozładuje się szybciej niż, gdybyśmy przykręcali płyty karton gipsowe.

Jak więc dobrać napięcie pod i pojemność do swoich potrzeb ?

Zacznijmy od pojemności. Jeśli zamierzamy wykorzystywać wkrętarkę do majsterkowania i nie będziemy nią wiercić, to nie ma co przesadzać i inwestować w pojemność baterii. Moim zdaniem warto też wybrać dwie baterie z mniejszą pojemnością, niż jedną z większą. Jedna bateria pracuje, druga się ładuje i mamy ciągłość pracy.

Jeśli chodzi o moc i napięcie, to jeśli nie zamierzamy wiercić naszą wkrętarką, to napięcie akumulatora do 12-14V powinno nam wystarczyć. Raczej odradzam hipermarketowe wkrętareczki do 4V. Nadają się one tylko do niezbyt mocnego przykręcania śrubek. Wkrętarki w okolicach 5-9V są już całkiem niezłe i dają radę wkręcić 7 cm wkręty w drewno sosnowe.

Wkrętarka, wiertarka i udar

Jeśli dysponujemy większym budżetem i planujemy wykorzystywać wkrętarkę również do wiercenia, to powinniśmy szukać baterii powyżej 14V. Dodatkowo warto zainwestować w udar, jeśli chcemy wiercić w cegłach/ścianach. Miejmy jednak świadomość, że udar we wkrętarkach nie jest tak dobry jak ten w wiertarkach i o ile damy radę wiercić w ścianach, to może być problem z betonem, a już na pewno ze zbrojonym betonem. Jeśli mamy ograniczony budżet, mamy już w domu wiertarkę, to nie warto dokładać pieniędzy i kupować wkrętarki z udarem, bo i tak będzie działać odrobinę gorzej niż wiertarka.

Jak dobrze wybrać wkrętarkę

Silnik szczotkowy, czy bez szczotkowy (indukcyjny)

Jeśli zależy nam na dużej sile (mocy) wkrętarki, a dysponujemy większym budżetem, to warto dopłacić do silnika bezszczotkowego. Jest on droższy, jednak mocniejszy i mniej zużywa baterię. Moim zdaniem jeśli zamierzamy wiercić wkrętarką lub wkręcać długie wkręty np takie 15-20 cm jak do więźby dachowej, to silnik indukcyjny jest obowiązkowy.

Wkrętarka markowa, czy tańsza

Warto wiedzieć, że wybór między markową wkrętarką jak Makita, DeWalt, czy Bosch wiąże się nie tylko z droższą ceną 😉 Bardzo często narzędzia danego producenta mają swój system baterii, dzięki czemu można je stosować do innych urządzeń. Bateria od wkrętarki pasuje też do pilarki, czy szlifierki kątowej w obrębie danej marki. Takie coś jednak jest możliwe raczej w przypadku markowych, czyli droższych producentów.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że w tym krótkim wpisie przynajmniej przybliżyłem podstawowe zagadnienia, parametry wkrętarek, które należy rozważyć przed zakupem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *