Jak wybrać dobrą wiertarkę i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Wybór odpowiedniej wiertarki nie jest taki łatwy, a narzędzie to jednak jest bardzo ważne i przydatne każdemu majsterkowiczowi. Niezależnie od tego, czy planujesz drobne naprawy w domu, czy większe projekty budowlane, wiertarka jest nieodzownym narzędziem. Spróbuję wypunktować najważniejsze rzeczy, na co zwracać uwagę przy zakupie wiertarki, jakie parametry są istotne, czy warto wybrać wiertarkę z udarem oraz jakie funkcje są potrzebne do wiercenia w betonie i betonie zbrojonym.
Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie wiertarki. Oto moja lista.

Kolor wiertarki

Mimo, że to jest najmniej ważny parametr, to od niego zacznę. Istnieje mit, że różne kolory wiertarek świadczą o ich jakości. Np uważa się, że zielone wiertarki są lepsze od czarnych. I nie, nie żartuję. Ten mit wynika z tego, że czasem lub kiedyś niektóre marki produkowały różne kolory swoich narzędzi w zależności, czy były one przeznaczone dla majsterkowiczów, czy profesjonalistów. Tak np robił Bosh. Wierzcie mi jednak, obecnie, jeśli kupicie markową niebieską wiertarke przykładowo, bo to nie jest sponsorowany materiał, Makity czy żółtą DeWalta będziecie tak samo zadowoleni z zakupu.

Moc wiertarki

Jednym z najważniejszych parametrów wiertarki jest jej moc. Moc jest mierzona w watach (W) i odzwierciedla siłę i wydajność narzędzia. Jaką wybrać moc no cóż im jej więcej, tym wiertarka lepiej poradzi sobie w trudniejszych warunkach. Nie należy jednak przesadzać. Dla typowych prac domowych, wiertarka o mocy 500-800 W będzie wystarczająca. Jeśli natomiast planujesz bardziej wymagające projekty, warto zainwestować w wiertarkę o wyższej mocy. No to wiadomo. Ameryki nie odkryłem 😉

Dodatkowe funkcje wiertarki na które warto zwrócić uwagę

Przy zakupie wiertarki warto zwrócić uwagę na dostępne funkcje, które mogą ułatwić i rozszerzyć zakres jej zastosowań. Jakie to funkcje? Ależ proszę:

  1. Wiertarka z udarem (funkcją młotkową): Wiertarka z udarem jest doskonałym wyborem, jeśli będziesz często pracować z betonem, cegłą lub innymi twardymi materiałami. Funkcja udaru generuje hm… impulsy podczas wiercenia, które pomaga w skutecznym wierceniu w twardych powierzchniach. Chodzi o to, że wiertło nie tylko się kręci ale i porusza do przodu i do tyłu (jakby ktoś uderzał je młotkiem). Dzięki udarowi wiertło przechodzi przez beton z większą precyzją i efektywnością. Dlatego, jeśli chcesz wiercić w betonie, warto zainwestować w wiertarkę z funkcją młotkową. Właściwie to moim zdaniem nie warto kupować wiertarki bez udaru.
  2. SDS: SDS to specjalny system mocowania wiertła, który zapewnia szybką i bezpieczną wymianę wiertła. Umożliwia on zakup i używanie większych wierteł. Jeśli planujesz używać wiertarki tylko do domowych prac nie musisz wybierać SDS’a. Jeśli jednak zamierzasz wykorzystywać wiertarkę w pracy, bo jesteś majstrem, budowlańcem, wykończeniowcem to no ja nie wyobrażam sobie w takich zastosowaniach wiertarki bez SDS’a. SDS znacznie rozszerza możliwości wiertarki, ma bardziej efektywny udar i laltwiej/szybciej wymienia się w nim wiertła.
  3. Regulacja prędkości: Regulacja prędkości to po prostu regulacja jak szybko obraca się wierło. Jeśli wiercisz tylko w betonie i ścianach to raczej nie musisz jej mieć. Jeśli jednak zamierzasz wiercić w metalu, gdzie prędkość wiertła powinna być mała, to regulacja prędkości jest obowiązkowa. Tu warto podkreślić, że są różne możliwości regulacji takiej prędkości. Albo można ją nastawić pokrętłem i to jest lepsze rozwiązanie, albo tak jak w mojej wiertarce prędkość reguluje się naciskając spust wiertarki mocniej lub bardziej. I mimo, że moja wiertarka jest markowa i jest naprawdę w porządku to jeśli zależy Wam na regulacji, to nie wybierajcie wiertarki z takim rozwiązaniem jak u mnie. Nie jest to wygodne i łatwo wcisnąć spust mocniej. Do wiercenia w metalu to tak średnio się nadaje.
  4. Dodatkowy uchwyt: Tak tak, dodatkowy uchwyt to moim zdaniem to ważna funkcja. Najlepszy jest taki, ktory można szybko odkręcić i montować pod różnym kątem. A czemu taki uchwyt jest ważny ? Dlatego, że po pierwsze ułatwia pracę i poprawia wygodę o np ja często pracuje wiertarką gdzie pierwszy uchwyt jest pod kątem 90 stopni do rączki wiertarki. Po drugie zaś jeśli wiercicie w betonie, zbrojonym betonie, to wierzcie mi, będziecie potrzebować dość dużej siły nacisku, a dodatkowy uchwyt zapewnia ją wyśmienicie

Jaka powinna być cena wiertarki

Trudne pytanie. Cena wiertarki zależy od jej mocy, funkcji,które posiada ale i od marki. Moim zdaniem warto znaleźć odpowiednią równowagę pomiędzy jakością a ceną. Nie zawsze najdroższa wiertarka jest najlepsza, co więcej nie zawsze najdroższa wiertarka jest nam potrzebna. Na pewno jednak powinno się unikać zbyt tanich modeli, które mogą być niewystarczająco wydajne lub nietrwałe lub nie posiadać wsparcia gwarancyjnego. A co się psuje w tanich wiertarkach ? Silnik, szczotki, łożyska – to takie najczęściej psujące się elementy. Jeśli więc planujecie kupić coś taniego i nie markowego, to poszukajcie opinii w necie na temat takiego sprzętu. Kurde ja sam mam u siebie w warsztacie troche budżetowych hipermarketowych rzeczy i jestem z nich zadowolony.

Wybór odpowiedniej wiertarki jest ważny, bo to jedno z podstawowych narzędzi majsterkowicza. Przed zakupem zastanów się nad swoimi potrzebami, rodzajem prac, jakie będziesz wykonywać, oraz budżetem. Zwróć uwagę na moc, funkcje, w tym funkcję udaru, oraz jakość wykonania. Wiertarka, którą w ten sposób wybierzesz, na pewno spełni Twoje wymagania i będzie Ci służyć latami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *