Jak zamontować drewniane schody – klejenie stopnic i podstopnic

W dzisiejszym wpisie kontynuuję temat schodów. Pokażę Wam jak zamontować stopnice i podstopnice i, że nie jest to wcale trudne. Aha, w tym odcinku mam pomocnika, dla którego montaż schodów był niezłą zabawą, właściwie to nie mogłem go odgonić, by zacząć wreszcie normalnie pracować ;-). Tak, że ten, to nie tak, że wykorzystuję dzieci, to zabawa:)

Krok po kroku jak kleić stopnice ale na filmie 🙂

Przygotowanie betonu do montażu schodów

Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować powierzchnię schodów. Schody betonowe bardzo często są nierówne, mają jakieś wystające elementy lub są ochlapane tynkiem. Wszystkie te nierówności trzeba skuć. Jak widzicie, nie jest to ciężka praca, skoro nawet mój pomocnik daje radę 😉

Gruntowanie i odkurzanie betonu

Po wyrównaniu powierzchni schody należy odkurzyć i zagruntować. To bardzo ważne. Najlepiej użyć dobrego, markowego gruntu i nałożyć go przynajmniej dwa razy. Gruntowanie poprawia przyczepność kleju, a właściwie to jeśli go nie użyjemy, to klej praktycznie nie będzie się kleił i trzymał betonu.

Montaż i klejenie stopnic.

Klejenie na specjalny klej w piance

Pierwsza metoda montażu stopnic jest jak dla mnie wygodniejsza i łatwiejsza, a do tego wciąż dobra. Polega ona na tym, że należy przykleić małe kawałki drewna na beton w około 15-20% długości od lewej i prawej krawędzi schodka. Te kawałki oczywiście powinny być wypoziomowane w każdym kierunku.

Ja kleję je na markowy, mocny klej. Spoina trzyma tak mocno, że nie jestem w stanie oderwać klocka, no chyba, że z betonem. Spotkałem się  jeszcze z tym, że takie podkładki są klejona rozgrzanym klejem z pistoletu, ale moim zdaniem mocny klej montażowy wystarczy.

Gdy podkładki są wypoziomowane i przyklejone, to czas rozpylić klej do stopnic. Wygląda on jak zwykła pianka montażowa, ale to nie jest pianka, jaką wykorzystuje się np do montażu futryn okiennych. Jest to specjalny klej w piance.

Aplikuje się go w ten sposób, na beton. Teraz trzeba chwilę poczekać, kilka minut, aż klej nieco stężeje i delikatnie się rozpręży. Powinien powstać na nim taki delikatny kożuch.

W tym czasie aplikuje porcję kleju montażowego na podkładki i nakładam stopnice z przykręconą podstopnicą. Dzięki temu, że montuje na drewniane podkładki, jestem w stanie przycisnąć stopnicę do ściany, do wangi tak, by nie było żadnego odstępu. 

Ostatnim krokiem jest przygniecenie stopnicy na… u mnie było to około godziny, dwóch, aż klej zastygnie. Do tego celu wykorzystywałem 25 kilogramowe worki z cementem.

Metoda montażu schodów na kołki do stopnic

Druga metoda opiera się o takie oto specjalne kołki. Wkręca się je z lewej i prawej strony schodów w beton ok 15-20 % długości od krawędzi. Następnie trzeba je wypoziomować używając podkładek. Dalej wierci się otwory w stopnicach dopasowane do kołków w betonie, aplikuje się klej, jak w przypadku pierwszej metody, a potem nakłada stopnice z przykręconą podstopnicą, tak by otwory w stopnicy spasowały się z kołkami w betonie.


Mi ta metoda nie przypadła do gustu. Jest bardziej pracochłonna, wymaga precyzji i do tego, gdy macie nierówne schody, proces jest dość upierdliwy. Trudno też wypoziomować takie kołeczki na bardzo nierównych schodach – jak u mnie. Do tego gdy montowałem kilka stopnic w ten sposób ciężko było mi docisnąć drewno do wangi, do ściany. 

I to tyle, proces klejenia stopnic i podstopnic nie jest skomplikowany. Naprawdę. Wymaga przede wszystkim dobrego przygotowania powierzchni i wypoziomowania, a reszta to już praca, która choć wymaga trochę wprawy, to trudna nie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *