Jak wybrać lakier do parkietu

Wybór lakieru w obecnych czasach wcale nie jest taki prosty. Owszem mnogość różnych produktów na rynku pozwala dopasować je do konkretnych potrzeb ale żeby to zrobić dobrze, trzeba poświęcić chwilę i zastanowić się nad kilkoma aspektami, które opiszę poniżej.

Przeznaczenie pomieszczenia z lakierowanym parkietem – twardość powierzchni

Pierwszy czynnik, który decyduje o wyborze lakieru to przeznaczenie pomieszczenia. Jeśli parkiet kładziemy w salonie, to powinniśmy zdawać sobie sprawę, że będzie często używany. Imprezy, zabawy itd odbywają się właśnie tam. Z tego względu lakier i drewno, które będzie w takim pomieszczeniu powinno być twarde. W związku z tym do takich pomieszczeń poleca się stosować lakiery rozpuszczalnikowe, które tworzą mocną, grubą powłokę.

Zupełnie inaczej sprawa ma się np z sypialniami. Tam raczej nikt nie chodzi w butach, nie organizuje potańcówek. W sypialniach zatem nie ma potrzeby stosować twardych lakierów. W sypialni można więc położyć zarówno miększe drewno, niekoniecznie dąb, jesion, czy akację jako parkiet. Można też zastosować lakiery wodne.

O lakierach i lakierowaniu – jak to zrobić dobrze, krok po kroku

Przeznaczenie pomieszczenia – wilgotność i rozsychanie

Innym czynnikiem, który determinuje wybór lakieru jest wilgotność pomieszczenia i narażenie na częsty kontakt z wodą. Czasem kładzie się drewniane podłogi w łazienkach – czemu nie, sam mam tak u siebie. W takich zastosowaniach odpada lakier wodny. Tu jest jeszcze jedna opcja do wyboru – lakier jachtowy. Jest on bardzo trwały, odporny na wodę ale też i droższy od zwykłych lakierów. U mnie dobrze sprawdza się zwykły matowy lakier rozpuszczalnikowy, odporny na wodę.

Estetyka

Ważną kwestią wyboru lakieru na parkiet jest to, jak taki lakier potem wygląda. Lakiery rozpuszczalnikowe tworzą widoczną powłokę, szczególnie te z połyskiem. Patrząc na parkiet pokryty takim lakierem ma się wrażenie, że jest przykryty cienką warstwą plastiku. Dodatkowo lakier o wysokim połysku, nawet ten najtwardszy, łatwo jest porysować, a każda rysa będzie potem widoczna, szczególnie pod światło. Warto wziąć to pod uwagę i albo wybrać lakier matowy lub satynowy, na którym te rysy aż tak nie przeszkadzają, a wrażenie plastikowości jest mniejsze, albo trzeba po prostu dbać o parkiet i tyle.

Lakiery wodne mają, moim zdaniem, trochę ładniejszy, bardziej naturalny wygląd. Owszem, nie dają takiego połysku drewnu, ale drewno jest moim zdaniem przyjemniejsze w wyglądzie i dotyku.

Oba powyższe argumenty – wygląd i co jest ładniejsze – to oczywiście kwestia gustu.

Lakierowanie lakierem rozpuszczalnikowym – etap pomiędzy warstwami, przecieranie powierzchni

Lakiery wodne wady i zalety

Zalety lakierów wodnych:
– bardziej ekologiczne niż rozpuszczalnikowe i mniej trujące, szczególnie podczas aplikacji
– moim zdaniem przyjemniejszy/bardziej naturalny wygląd
– wciąż wystarczająco mocne na parkiet
– da się je myć wodą i detergentami

Wady lakierów wodnych:
– nie nadają się do pomieszczeń z dużym natężeniem ruchu
– nie nadają się do wilgotnych pomieszczeń

Nadaje się najlepiej do:
– sypialnia, gabinet, pokój dziecięcy

Lakiery rozpuszczalnikowe

Zalety lakierów rozpuszczalnikowych:
– tworzą bardzo mocną powłokę
– są odporne na wilgoć
– ciężko je zetrzeć

Wady lakierów rozpuszczalnikowych:
– mają niezbyt zdrowy skład i przez tydzień po położeniu trzeba wietrzyć pomieszczenie
– porysowane, szczególnie te z połyskiem, nie wyglądają ładnie

Nadaje się najlepiej:
– praktycznie wszędzie, szczególnie tam, gdzie często się chodzi, oraz do pomieszczeń wilgotnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *