Jak zrobić SmartTV ze starego laptopa

Wielu z nas ma starego laptopa, którego nie używa. Co można z niego zrobić, by się nie marnował ? Okazuje się, że można zamienić go w telewizor. Do tego bardziej inteligentny niż zwykły pstrykacz po programach.

Stary laptop ? To jest tanie.

Każdy z nas ma laptopa, który kiedyś stanie się mu niepotrzebny. Np jak ten oto tutaj. Jest to stary dell vostro którego można kupić za około 200-300 złotych. Ten akurat egzemplarz, mimo, że wymieniłem mu pastę i chłodzenie, to jeszcze się przegrzewa pod większym obciążeniem więc nie dałbym za niego nawet 100pln. To jest zatem rdzeń naszego przyszłego SmartTV.

Przygotowanie laptopa do montażu w obudowie

Zaczynamy od odwrócenia ekranu. Chodzi o to, by laptop zajmował jak najmniej miejsca i dało się go zamontować na ścianie. Laptop laptopowi nie równy. W zależności czym będziecie dysponować, to inaczej się będzie demontować ekran. W moim przypadku wystarczyło odkręcić parę śrubek i można już było obrócić ekran. Czasem trzeba odpiąć kable, odwrócić i znów podpiąć. 

Odkręcany ekran przyklejamy zachowując dystans do spodu obudowy. Dystanse zrobiłem z kawałeczków drewna.

Wykonanie obudowy SmartTV z drewna

Teraz obudowa. Ja wykonałem ją dawno temu, kiedy zaczynałem bawić się w obróbkę drewna więc nie wygląda może zabójczo ale co tam. Ważne, że jest i pasuje kolorem do wnętrza. Obudowę robimy na wymiar pod nasz laptop pamiętając o miejscu na zasilacz, otworach na usb i dziurkach na wentylacje.

Telewizor ze starego laptopa

Po włożeniu laptopa do obudowy trzeba jeszcze zrobić włącznik. Jak widzicie zrobiłem go tak. Metalowy bolec jest ruchomy i pozwala wcisnąć z zewnątrz przycisk power.

Co to jest i jak zainstalować KODI

Mając już gotowe urządzenie, czas na instalację oprogramowania pozwalającego zrobić nam smartTV z laptopa. Ja polecam instalację KODI. Jest to zupełnie darmowy system dostępny na Windowsa i Linuxa, który umożliwia odbiór telewizji, telewizji internetowej, streamingow jak tvp vod, czy netflix oraz youtube. Do tego można do niego podpiąć po sieci każdy komputer z domu i oglądać filmy z różnych urządzeń.

Ciekawostka. Nie wiem, czy wiecie, ale zmodyfikowany system KODI często jest instalowany w dekoderach typu dekoder cyfry, czy polsatu, czy vectry.

Ja najpierw zainstalowałem sobie linuxa, potem KODI, a potem ustawiłem sobie w autostarcie tak wszystko, by kodi startował automatycznie po uruchomieniu systemu.
Jak dokładnie to zrobić, to już odsyłam do internetu ewentualnie do komentarzy pod filmem. Nie jest to trudne, jednak znudziło by większość widzów.

Pilot do telewizora Android i KORE

Jeśli robimy telewizor to musi on mieć pilot. KODI ma darmowego pilota aplikację KORE dostępną na Androida i Apple. Instalujemy tą aplikację, łączymy się z siecią, w której jest nasz nowy SmartTV i parujemy oba urządzenia. 

No i elegancko. Wszystko działa. Teraz możemy sterować z dowolnego miejsca w domu naszym nowym telewizorem. Włączać dzieciom zdalnie filmy, włączać je sobie, kolejkować, uruchamiać video z komórki na telewizorze itd. Typowe zastosowania jak w smartv.

Podsumowując. Jeśli ktoś jest zainteresowany takim wykorzystaniem laptopa, to w sumie jest to łatwy projekt. Jeśli chodzi o instalacje KODI, jest mnóstwo stron, które pokazują jak to zrobić na Windowsie, Linuxie, czy ze specjalnie przygotowanym KODI Linuxem. Takie KODI działa na większości leciwych sprzętów, zatem jeśli macie starego laptopa to do dzieła! a ja się już żegnam. Cześć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *