Rodzaje parkietu drewnianego

Jaki parkiet wybrać na podłogę – rodzaje parkietu

Rodzaje klepki podłogowej.

Klepkę podłogową na parkiet można uzyskać z wielu gatunków drewna liściastego (mówię tu o rodzimych klepkach). Najbardziej popularne są te najtwardsze gatunki, czyli dąb i jesion. Oba gatunki drewna dają klepki twarde i odporne na ścieranie. Z tych dwóch lepszym wyborem moim zdaniem jest dąb, gdyż jesion odrobinę bardziej pracuje, czyli zmienia swą objętość, pod wpływem ciepła i wilgotności.

Stary, zniszczony ale wciąż ładny, bo z charakterem, parkiet drewniany

Kolejnym popularnym drewnem jest akacja i szczerze polecam ten wybór. Drewno akacjowe jest twarde a do tego bardzo ładne. Klepki mają kolory od słomkowego, przez czerwone, aż po brązowe. Akację trudno jest jednak znaleźć w sklepach. Można ją za to kupić bezpośrednio u producentów, jest tańsza niż dąb.

Jeszcze trudniej jest zdobyć parkiet brzozowy. Ten parkiet jest bardzo jasny i jednolity. Akacja jest dość tanim drewnem ale i miększym niż te omówione. Nie jest też zbyt popularna, a szkoda, bo przez swój jednolity i jasny kolor rozjaśnia pomieszczenia. Z racji twardości nie stosuje się jej raczej do salonu, czy innych często deptanych pomieszczeń. Świetnie się jednak sprawdzi w sypialni.

Wymiary klepki podłogowej.

Parkiet może być zbudowany z różnej wielkości klepek. Zacznijmy od grubości. W hipermarketach budowlanych z reguły są te najtańsze klepki lamelowe o grubości 10-14mmm. Nie są złe i podłoga z nich zrobiona będzie ładna, jednak cienkie klepki gorzej izolują akustycznie i termicznie a także z reguły są krótsze od grubszych klepek.

Grubsze klepki, klasyczne, mają grubość z przedziału 16-24mm. Oprócz tego, że są przez to droższe i lepiej izolują, to dodatkowo można je więcej razy odświeżać-cyklinować.

Na ceny klepki wpływają także długość i szerokość. Im dłuższa i szersza, tym klepka droższa.

Jaką zatem wybrać ? Taką, jaka nam się podoba i na jaką nas stać. Proste.

Niuanse przy wyborze klepki.

Warto nadmienić, że są klepki lewe i prawe. Jest to szczególnie ważne przy układaniu wzorów. Niektórych z nich nie da się ułożyć z samych lewych lub prawych, ot np jodełki.

Dodatkowo pamiętajmy, że klepki tego samego rozmiaru i z tego samego gatunku drewna wciąż mogą się różnić ceną. Wszystko dlatego, że wyróżniamy kilka klas klepek. W najwyższej wykluczone są sęki i przebarwienia, w tej najtańszej/najniższej możemy je jednak spotkać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *