Szpachlowanie szczelin w drewnie

Szpachlowanie drewna, szpar jak to zrobić dobrze, jak dobrać kolor

Pokażę Wam dziś mój sposób na stworzenie bardzo dobrej szpachli to znaczy dopasowanej kolorystycznie do każdego rodzaju i koloru drewna. Można ją wykonać samemu.

Problem ze szpachlami, które można kupić jest taki, że są w ok 16 najbardziej popularnych kolorach. Rzadko dobrze pasują do otoczenia miejsca, które szpachlujemy. Polecam zatem samemu zrobić idealnie dopasowaną szpachlę.

Jak zrobić szpachlę do drewna w odpowiednim kolorze

Pierwszym krokiem jest pozyskanie pyłu. Jeśli szpachlujemy sosnę, pył pozyskujemy z sosny, jeśli dąb, to bierzemy pył dębowy. Pył ja zazwyczaj pozyskuję ze szlifowania drewna. Wystarczy szlifierka lub zwykły papier ścierny. Po przetarciu drewna bedziemy dysponować odpowiednim pyłem.

Pył drzewny, z którego robi się szpachlę

Teraz należy pył zabarwić do interesującego nas koloru. Można tu użyć dowolnej bejcy wodnej, nitro, czy opartej o terpentynę/olej (polecam tą ostatnią).

Mieszanie szpachli z klejem stolarskim

Na koniec należy zmieszać uzyskany barwny pył z odrobiną kleju stolarskiego (nie poliuretanowego, tylko zwykłego). Kleju warto dodawać stopniowo, tak by uzyskać kleistą ale niezbyt płynną masę. No i gotowe, mamy szpachlę.

Szpachlowanie drewna

Szpachlujemy drewno używając szpachli, czekamy jak wyschnie, wycieramy papierem ściernym nadmiar i gotowe! mamy idealnie zaklejone dziury, które nie wyróżniają się swym kolorem.

Skąd się biorą dziury i szczeliny w drewnie ?


Bruzdy, szczeliny i pęknięcia w drewnie powstają zazwyczaj, gdy drewno zbyt szybko wysycha, albo, gdy tak jak w prezentowanym właśnie przeze mnie przypadku, popełni się błędy na etapie przygotowywania klepek i ich klejenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *