Ogrodzenie drewniane ze sztachet lub bali. Jak zbudować, by długo nam posłużyło.

Wiele osób myśli, że drewniane ogrodzenia nie są trwałe. Wiele osób maluje też drewno farbą olejną myśląc, że to zwiększy trwałość takich ogrodzeń. I jedni i drudzy nie mają racji i zaraz wytłumaczę dlaczego.

Rodzaje drewna na ogrodzenie i ich trwałość

Zacznijmy od tego, że drewniane ogrodzenie można zbudować z różnych rodzajów drewna. Najmniej trwałe i wymagające obowiązkowej impregnacji są sosnowe, świerkowe. Bardziej trwałe i popularne są olchowe, a najtrwalsze jesionowe (raczej rzadko spotyka się bukowe, czy dębowe, bo to drewno jest drogie).

Jakie są przyczyny niszczenia płotów z drewna

Musicie wiedzieć, że drewniane ogrodzenia gniją głównie tam, gdzie nie mogą wyschnąć np po deszczu. Są to głównie miejsca, gdzie drewno styka się z murem (np kantówki, do których przybijane są sztachety), z ziemią (drewniane słupki) lub drewno z drewnem (sztachety przy kantówkach). W każdym z tych miejsc postępujemy inaczej:
1. tam, gdzie drewno styka się z murem stosuje się metalowe mocowania lub zamiast kantówki drewnianej używa się ceownika metalowego do którego przykręcone są sztachety
2. drewnianych słupków nie stawia się w ziemi, tylko mocuje w betonowym fundamencie za pomocą wystających metalowych kotew
3. sztachety przybija lub przykręca się do kantówek (metalowych lub drewnianych) zostawiając milimetrową szczelinę, by sztachety mogły schnąć i nie gniły

Jak zaimpregnować sztachety

Jak przykręcać sztachety do płotu

Jeśli chodzi o impregnację drewna, to faktycznie zwiększa ona trwałość drewnianego płotu. Nie używa się jednak, a przynajmniej nie powinno, choć ludzie tak robią, lakierów i farb olejnych. Owszem, tuż po położeniu ładnie pokrywają cały drewniany element. Pokrywają jednak warstwą, która jest zupełnie nieelastyczna. Drewno pracuje, kurczy się pod wpływem słońca, rozszerza pod wpływem wilgoci. Powoduje to złuszczanie się twardej warstwy farby i lakieru.

Najlepsze zatem, do impregnacji drewna na płotach są olejopodobne środki. Od olejów, przez popularny w Polsce Drewnochron (nie to nie reklama). 

I cóż to w sumie tyle. Mam nadzieje, że wpis się Wam podobał. Zapraszam do obejrzenia filmu z budowy płotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *