Rękodzieło

Mały felieton o rękodzielnictwie

Rękodzieło – krótka historia i tradycje

Do rękodzieła zalicza się wyrób wytwarzany ręcznie, czyli nie w sposób przemysłowy. Taki wyrób cechuje się odpowiednimi walorami kulturowymi bądź artystycznymi. Do najpopularniejszych dziedzin rękodzieła zaliczamy: tkactwo, garncarstwo tradycyjne, wikliniarstwo, szydełkowanie, frywolitki, roboty na drutach, filigrany, hafciarstwo, lepienie z masy solnej, scrapbooking i bibułkarstwo.

Początki rękodzieła w Polsce mają miejsce w XVII wieku, kiedy to powszechne okazało się wikliniarstwo. Następnie w czasach wojennych w naszym kraju szydełkowanie, robienie na drutach to rękodzieło, które okazało się tradycją. Sprawiło, że powstawały tradycyjne stroje, które do dziś spotykamy na Kaszubach, Zakopanem oraz w wielu innych regionach Polski. Natomiast z czasem ta artystyczna praca poszerzyła swoje horyzonty i przez to zyskuje na wartości również w naszych czasach.

Rękodzieło

Aktualnie ocenia się, że rękodzieło kojarzy się nam z dzieciństwem i szkołą, gdzie mieliśmy możliwość wykonywać różnego rodzaju wyroby ręcznie. Uczyliśmy się szyć, tkać czy robić na drutach, co dla niektórych okazało się bardzo praktyczne. Byliśmy w stanie przygotować sobie rękawiczki bądź czapkę na zimę. Inni poradzili sobie z wykonaniem pewnych mebli czy specjalnych dodatków do wystroju w mieszkaniu.

Wysoką popularnością cieszy się ręcznie robiona biżuteria. Powstają nawet sklepy internetowe, w których to mamy możliwość zaopatrzyć się w taką biżuterię i korzystać z niej każdego dnia. Wiele kobiet decyduje się jednak na zakup specjalnego zaopatrzenia do samodzielnego przygotowania takiej biżuterii. Mają wiele radości z przygotowania własnej biżuterii, dostosowanej do ich indywidualnych oczekiwań.

Rękodzieło znalazło aktualnie zastosowanie w internecie. Wystarczy zwrócić uwagę na blogerów, którzy starają się dzielić z innymi swoimi pasjami. Pewne z nich to pasje związane z rękodziełem. Efekt jest taki, że powstają blogi na temat szydełkowania, robienia na drutach, decoupage, szycia, ceramiki, biżuterii ręcznej i wiele innych. Każdy blog cieszy się wysokim zainteresowaniem, a trzeba zaznaczyć, że jest on przejawem wysokiej kreatywności.

Warto tworzyć własne dzieła

Wiele osób odnajduje w sobie pewne zdolności twórcze i manualne, więc chcą zrobić z nich odpowiedni użytek. Rękodzieło traktują wtedy jako prawdziwe hobby bądź sposób na pracę i zarobienie ciekawych pieniędzy. Początki każdego rękodzieło-twórcy polegały na przygotowaniu pewnych wyrobów tylko dla siebie. Natomiast z czasem podzielili się nimi wobec innych członków rodziny, przyjaciół i znajomych. A kiedy zostały one pozytywnie przyjęte, to wtedy zapaliła się zielona lampka, że warto byłoby taki wyrób dostarczy na szerszą skalę.

Jeśli chcemy rozsądnie podejść do rękodzieła, to zanim zdecydujemy się na otwarcie sklepu online, to przekonajmy się, jak nasze wyroby są oceniane przez naszych najbliższych. Następnie zdecydujmy się na ich sprzedaż na aukcjach internetowych bądź oddając je do sklepów stacjonarnych. Dzięki temu uda się nam ocenić, jak dany wyrób jest oceniany przez społeczeństwo i czy warto byłoby sprzedawać go samodzielnie.

Nowy trend – rękodzieło z odpadków i recyklingu

Do twórczości zalicza się również tworzenie sztuki za pomocą odpadów. Dzięki nim wykonuje się różnorodne dodatki, a nawet biżuterię. Takie wyroby eko cieszą się wysoką popularnością, więc zarówno osoby prywatne i firmy chętnie decydują się na ich zakupy. Wysoki sukces w tej branży odnieśli projektanci Zolta i Zachary Tipson. Ich pomysłem okazały się oprawki do okularów wykonane z płyt winylowych. Aktualnie takie oprawki znajdują się w posiadaniu wielu gwiazd sportu i show biznesu, więc widać, że okazały się prawdziwym strzałem w 10.

W rękodziele liczy się odpowiedni pomysł, a następnie jego realizacja. W tym celu ważne jest wyszukanie innowacyjnych rozwiązań, które zostaną pozytywnie odebrane przez społeczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *