Jak zrobić drewniane drzwi do domku na narzędzia lub szopy.

Drewniane drzwi wyglądają ładnie i są trwałe. Niestety, są też drogie, jednak można temu zaradzić. Można samemu wykonać proste i ładne drzwi np z resztek desek szalunkowych, tak jak zrobiłem to ja. Zapraszam zatem do poradnika. Pokażę, jak je wykonać krok po kroku.

Przygotowanie drewna

Jak zrobić drewniane drzwi krok po kroku

Do budowy drzwi przydadzą się conajmniej dwa wymiary desek:

  • calówki na wypełnienia i dekory wewnętrzne
  • grubsze deski np 4cm na ramę

Deski można zakupić lub, tak jak w moim przypadku, wykorzystać stare deski szalunkowe. Jeśli wykorzystujemy stare deski, pamiętajmy o tym, by wykroić z nich sęki i oszlifować, by były gładkie

Rama – najważniejszy element drzwi drewnianych

Ramę wykonuje się z grubszego drewna. W naszym przypadku z 4cm (aczkolwiek można i z calówek, tylko wtedy rama będzie nieco słabsza). Najpierw docina się elementy na wymaganą długość i szerokość drzwi, tak by stworzyły one prostokąt połączony przez środek w stosunku 1/3 do 2/3 (wtedy drzwi wyglądają estetycznie, naturalnie)

Rama drzwiowa gotowa do klejenia

Gdy drewno jest już docięte, należy w miejscach połączeń wykonać wcięcia w grubości drewna tak, by elementy do siebie pasowały i można było je skleić. Jak to zrobić ? Poprzez wykonanie wielu nacieć, stworzenie ‘grzebyka’, wyłamanie go i doszlifowanie powierzchni. Brzmi trudno, ale zapraszam do obejrzenia filmu – to prosta sprawa. Naprawdę:)

Jak już rama jest wycięta, należy użyć kleju i ją skleić. Uwaga: Najlepiej użyć kleju poliuretanowego, gdyż jest on wytrzymały na warunki atmosferyczne i się nie rozklei. Drzwi do domku narzędziowego będą wtedy wieczne (no prawie).

Wykonanie płycin i listew trzymających

W moim przypadku drzwi miały być z jednej strony gładki. Wykonałem więc listwy o szerokości 4cm, które przykleiłem z jednej strony drzwi, tam, gdzie mają być płyciny. 2cm listwy jest przyklejone do ramy, a pozostałe 2cm będzie trzymać płyciny.

Klejenie płycin do ramy drzwiowej

Płyciny wykonałem po prostu z mniejszych deseczek. Są one przyklejone do listew, tak, że z jednej strony tworzą gładką powierzchnię. Klej oczywiście poliuretanowy.

Montaż drzwi w ościeżnicy

Drzwi montuje się w drewnianej ościeżnicy, którą ja wykonałem z calowych desek. Normalnie poprzez przykręcenie zawiasów metalowych do drzwi i ościeżnicy. Jak jednak zamontować ościeżnicę w nierównym otworze w szopie, czy śmietniku ?

Montaż ościeżnicy drzwi

Najlepiej zrobić to za pomocą pianki montażowej. UWAGA: tylko niskorozprężnej. Wysokorozprężna pianka nie nadaje się do montażu ościeżnicy, gdyż podczas rozprężania może ją powyginać.

Deski na ościeżnice należy unieruchomić w otworze w murze. Najlepiej przykręcić je do konstrukcji szopy (oczywiście uprzednio wypoziomowane i wypionowane). W ościeżnice trzeba włożyć rozpórki i dopiero teraz można użyć pianki montażowej. Nadmiar pianki wycina się nożem, gdy już zaschnie (a zasycha dość szybko).

Zawiasy i klamki

Montaż drzwi drewnianych na żeliwnych zawiasach

Drzwi można zamontować na wiele sposobów, jednak jako, że montujemy je w schowku na narzędzia, czy szopie, to polecam użyć prostych i tanich metalowych lub żeliwnych zawiasów. Są bardzo proste w montażu. Najpierw przykręcamy je poziomo do drewnianej ramy (tylko w miejscach, gdzie jest rama, nie w płycinach), potem należy dopasować drzwi do ościeżnicy zapewniając dylatacje ok 0,5 cm między drzwiami i ościeżnicą i przykręcić zawiasy do ościeżnicy – proste:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *