Drewniane drzwi wyglądają ładnie i są trwałe. Niestety, są też drogie, jednak można temu zaradzić. Można samemu wykonać proste i ładne drzwi np z resztek desek szalunkowych, tak jak zrobiłem to ja. Zapraszam zatem do poradnika. Pokażę, jak je wykonać krok po kroku.
Przygotowanie drewna
Do budowy drzwi przydadzą się conajmniej dwa wymiary desek:
- calówki na wypełnienia i dekory wewnętrzne
- grubsze deski np 4cm na ramę
Deski można zakupić lub, tak jak w moim przypadku, wykorzystać stare deski szalunkowe. Jeśli wykorzystujemy stare deski, pamiętajmy o tym, by wykroić z nich sęki i oszlifować, by były gładkie
Rama – najważniejszy element drzwi drewnianych
Ramę wykonuje się z grubszego drewna. W naszym przypadku z 4cm (aczkolwiek można i z calówek, tylko wtedy rama będzie nieco słabsza). Najpierw docina się elementy na wymaganą długość i szerokość drzwi, tak by stworzyły one prostokąt połączony przez środek w stosunku 1/3 do 2/3 (wtedy drzwi wyglądają estetycznie, naturalnie)

Gdy drewno jest już docięte, należy w miejscach połączeń wykonać wcięcia w grubości drewna tak, by elementy do siebie pasowały i można było je skleić. Jak to zrobić ? Poprzez wykonanie wielu nacieć, stworzenie ‘grzebyka’, wyłamanie go i doszlifowanie powierzchni. Brzmi trudno, ale zapraszam do obejrzenia filmu – to prosta sprawa. Naprawdę:)
Jak już rama jest wycięta, należy użyć kleju i ją skleić. Uwaga: Najlepiej użyć kleju poliuretanowego, gdyż jest on wytrzymały na warunki atmosferyczne i się nie rozklei. Drzwi do domku narzędziowego będą wtedy wieczne (no prawie).
Wykonanie płycin i listew trzymających
W moim przypadku drzwi miały być z jednej strony gładki. Wykonałem więc listwy o szerokości 4cm, które przykleiłem z jednej strony drzwi, tam, gdzie mają być płyciny. 2cm listwy jest przyklejone do ramy, a pozostałe 2cm będzie trzymać płyciny.

Płyciny wykonałem po prostu z mniejszych deseczek. Są one przyklejone do listew, tak, że z jednej strony tworzą gładką powierzchnię. Klej oczywiście poliuretanowy.
Montaż drzwi w ościeżnicy
Drzwi montuje się w drewnianej ościeżnicy, którą ja wykonałem z calowych desek. Normalnie poprzez przykręcenie zawiasów metalowych do drzwi i ościeżnicy. Jak jednak zamontować ościeżnicę w nierównym otworze w szopie, czy śmietniku ?

Najlepiej zrobić to za pomocą pianki montażowej. UWAGA: tylko niskorozprężnej. Wysokorozprężna pianka nie nadaje się do montażu ościeżnicy, gdyż podczas rozprężania może ją powyginać.
Deski na ościeżnice należy unieruchomić w otworze w murze. Najlepiej przykręcić je do konstrukcji szopy (oczywiście uprzednio wypoziomowane i wypionowane). W ościeżnice trzeba włożyć rozpórki i dopiero teraz można użyć pianki montażowej. Nadmiar pianki wycina się nożem, gdy już zaschnie (a zasycha dość szybko).
Zawiasy i klamki

Drzwi można zamontować na wiele sposobów, jednak jako, że montujemy je w schowku na narzędzia, czy szopie, to polecam użyć prostych i tanich metalowych lub żeliwnych zawiasów. Są bardzo proste w montażu. Najpierw przykręcamy je poziomo do drewnianej ramy (tylko w miejscach, gdzie jest rama, nie w płycinach), potem należy dopasować drzwi do ościeżnicy zapewniając dylatacje ok 0,5 cm między drzwiami i ościeżnicą i przykręcić zawiasy do ościeżnicy – proste:)