Domek na narzędzia ogrodowe – zrób to sam!

Niejedna osoba spotyka się z tym, że brak jej miejsca w garażu na narzędzia ogrodowe. Taka łopata, czy grabie zabierają naprawdę dużo miejsca. Ci, co mieszkają w domach, czy to w mieście, czy na wsi, mają jeszcze jeden problem – śmieci. Trzeba je przechowywać przez tydzień lub dwa. Trzeba znaleźć im miejsce, nim je od nas odbiorą. Dziś pokażę Wam jak rozwiązać oba problemy – narzędziowy i śmieciowy – poprzez budowę domku na narzędzia ogrodowe, który jest jednocześnie śmietnikiem.

Płyta fundamentowa

Domek będzie nieduży, wystarczyło by wylanie niewielkich fundamentów, ale co wtedy z podłogą ? Dlatego lepiej od razu, wylewając fundamenty, ubić piach pomiędzy nimi, dozbroić i wylać ławy fundamentowe z płytą. Gotowa płyta wygląda jak na obrazku. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie odpwada, gdy budujemy naszą szopkę ogrodową na terenie podmokłym. Wtedy najlepiej odizolować fundamenty od płyty podłogowej.

Murowanie ścian domku na narzędzia

Wykonanie izolacji muróqw od fundamentów

Nasz schowek ogrodowy będzie murowany i tynkowany, zatem można do jego budowy wybrać najtańszą cegłę czerwoną. Po co przepłacać, jeśli nie będzie jej widać.
Ważne, by pierwszą warstwę cegieł wypoziomować, a późniejsze już będzie kładło się gładko. Należy zachować ok 1cm odstępu między cegłami na zaprawę.

Wykonanie nadproży

Nadproze

Gdy ściany domku będą się pieły do góry dojdziemy do momentu, w którym należy wykonać nadproża i nadokiennice. Wykonuje się je z lanego i zbrojonego betonu. Należy najpierw przygotować korytko drewniane, umocować je na nadprożu tak, by zachodziło przynajmniej na pół cegły (najlepiej więcej) i zalać potem betonem. Do wnętrza wystarczy włożyć dwa pręty żebrowane podczas zalewania. Nasza szopa nie jest duża, zatem takie zbrojenie wystarczy.

Wieniec przed zamontowaniem więźby na szopce

Wypoziomowane korytko czekające na wylanie wieńca dachowego

Całość konstrukcji, przed zamontowaniem więźby dachowej, warto spiąć wieńcem, czyli wylać warstwę zbrojonego betonu na szczyt cegieł. Wzmocni to konstrukcję znacznie. Dodatkowo w wieńcu montuje się kotwy/szpilki do których przykręca się więźbę dachową.

Więźba dachowa

Mocowanie murłaty do wieńca za pomocą śrub

Nasz domek narzędziowy nie jest zbyt duży, więc nie potrzebuje mocnej, grubej więźby dachowej. Wystarczą kantówki o przekroju ok 6x6cm (no chyba, że pokrycie dachowe schowka ma być z ciężkiej dachówki betonowej lub ceramicznej).
Najpierw stosuje się warstwę papy lub folii na mur, by odizolować drewno od betonu. Na nią przykręca się szpilkami murłatę (kwadratowa w przekroju drewniana kantówka) i do niej dopiero mocuje się krokwie. Krokwie należy nadciąć i zamontować do więźby specjalnymi wkrętami ciesielskimi.
UWAGA: nie montuj elementów drewnianych nigdy na czarne lub inne wkręty do karton gipsu. Nie wytrzymają one pracy drewna.

Pokrycie dachowe

Pokrycie szopki na narzędzia powinno być dopasowane do reszty ogrodu/otoczenia

Dach przed przykryciem należy uszczelnić. Nie ma sensu kłaść pełnego deskowania na schowku na narzędzia. Wystarczy tania folia lub membrana dachowa. Na nią dopiero nabija się łaty/kontrłaty i kładzie docelowe przykrycie dachowe. Jakie ? Najlepiej dopasowane do reszty ogrodu, naszego otoczenia i naszego domu, przy którym stoi szopa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *